Dziś jest: Poniedziałek, 27 Września 2021 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » blogi » Wowka» wpisy » Z narażeniem utraty zdrowia, a nawet życia ...
Czwartek, 31. Październik 2013 r. | Odsłon: 12483

"Z narażeniem utraty zdrowia, a nawet życia"

 

Rok temu na łamach gazety opublikowano tekst „Wakacyjne podróże- Lipawa” http://info.elblag.pl/25,26704,Wakacyjne-podroze-Lipawa.html   dosłownie w przed dzień wizyty prezydenta Nowaczyka, w tym pięknym mieście, partnerskim dla Elbląga http://info.elblag.pl/37,26729,Jaki-jest-cel-wizyty-Prezydenta-Elblaga-w-Liepaji.html. Minął rok, były spotkania i nadzieja, że wiele wspólnych spraw Polaków mieszkających w Elblągu i Lipawie (Liepaji) zakończy się pozytywnie. Była nadzieja, bo i przychylność przedstawicieli władzy samorządowej była, zwłaszcza zrozumienia problemu Polaków mieszkających na Łotwie.

Zawirowania na scenie politycznej zmieniły wszystko, łącznie z władzą samorządową, i tylko problem „Biblioteki Narutowicza” oraz nadzieje Polaków w Liepaji pozostały te same.

Złość i bezsilność ogarnia mnie, kiedy myślę, że książki polskie zbierane przez pokolenia Polaków, z dala od kraju, z narażeniem życia i zdrowia, w obawie przed komunistycznym terrorem mogą zostać zniszczone lub przejęte przez osoby postronne.

Zaraz po wojnie podczas powstawania Kraju Rad książki z polskiej biblioteki zostały wyrzucone na ulicę z domu zajmowanego przez Polonię. Pieczołowicie pozbierane egzemplarze przeleżały w domach wielu Polaków kilka dekad aż do końca dni Związku Republik Radzieckich. Dziś opiekunowie spuścizny swoich przodków są w dość zaawansowanym wieku i zachodzi obawa, że bez pomocy z zewnątrz mogą sobie nie poradzić z dalszą troską o książki, które wymagają opieki specjalistycznej, a przede wszystkim skatalogowania. Dla nich te książki to świętość i historia przodków, łączność ze starym krajem. Na większości książek widnieje pieczęć „ Polsko Katolickie Towarzystwo Dobroczynności w Lipawie”. Warto więc może, żeby obecnie rządząca Elblągiem władza samorządowa, która przejęła spuściznę po wcześniejszej ekipie z dobrodziejstwem inwentarza, nie zaprzepaściła podjętych już kroków zmierzających do przywiezienia książek do Biblioteki Elbląskiej. Obecnie książki od wielu lat przechowywane są w jednej z ogólnodostępnych, szkolnych klas. Słyszałem, że obecna dyrekcja szkoły rozważa możliwość odzyskania „sali bibliotecznej” dla celów edukacyjnych. Co wówczas stanie się z książkami? Apeluję, więc do wszystkich, którzy mają pomysł i możliwość zajęcia się problemem. Zachęcam do obejrzenia filmiku i fotografii. Zachęcam również do odwiedzenia miasta Liepaja, do którego droga przez Obwód Kaliningradzki, dzięki małemu ruchowi granicznemu skróciła się do 350 km.

W sieci jest około 50 000 stron, na których w opisie życia i dokonań Gabriela Narutowicza przewija się wzmianka o lipawskim gimnazjum, do którego zbiorów my mamy bezpośredni dostęp dzięki partnerstwu i kontaktom z Polonią łotewską. Inni mogliby nam tylko pozazdrościć, a my nie potrafimy tego docenić.

W Elblągu mamy również ulicę upamiętniającą Narutowicza, więc do dzieła władzo uchwałodawcza i wykonawcza! Mam nadzieję, że w tej sprawie nie potwierdzimy maksymy Marka Aureliusza Homo homini lupus est.

Parafrazując słowa obecnego Prezydenta Elbląga wypowiedziane w sprawie złożonego wniosku o dofinansowanie budowy nowego basenu, ja również mam nadzieję "...że żadne względy pozamerytoryczne nie będą miały miejsca..." żadne uprzedzenia personalne i polityczne, a sprawa ratowania dziedzictwa kulturowego zakończy się szczęśliwie.

Apeluję, również do władz miasta o uzupełnienie opisu miasta partnerskiego na stronie http://www.elblag.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=12&Itemid=18 o informacje, że w 1626 roku Polski Król Zygmunt III Waza potwierdził otrzymane przez osadę prawa miejskie nadane rok wcześniej przez księcia Kurlandii i Semigalii Fryderyka Kettlera. Ciekawostką jest to, że od II rozbioru Polski w 1793 Lipawa była  jedynym portem I Rzeczpospolitej. To w dzisiejszej Liepaji ukończył gimnazjum młody Gabriel Narutowicz pierwszy Prezydent II Rzeczpospolitej Polskiej. Uważam, że te informacje bezwzględnie powinny być umieszczone na naszej stronie.

Pełen dobrej nadziei

Wowka

 

Podaję link do filmiku nagranego dwa tygodnie temu w bibliotece i wysłuchanie członka Polonii

http://pliki.wp.pl/fc,1726572034,fid,649499675,plik,MVI6529MOV,pobierz.html

Dodaj nowy komentarz:

Nie ma jeszcze komentarzy... Bądź pierwszy !!!

Tego bloga

Odwiedziło: 248416 osób

Skomentowało: 0 osób

Ostatnie posty


Archiwum

Wrzesień 2015 (1)

Lipiec 2015 (2)

Czerwiec 2015 (2)

Maj 2015 (1)

Listopad 2014 (1)

Październik 2014 (1)

Październik 2013 (1)

Sierpień 2013 (1)

Luty 2013 (3)

Edycja





Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u