Dziś jest: Wtorek, 28 Września 2021 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » blogi » Jacek Zbrzeźny» wpisy » Nie sztuką jest zdobycie władzy.
Czwartek, 23. Październik 2014 r. | Odsłon: 10129

Nie sztuką jest zdobycie władzy.

Stefan Kardynał Wyszyński mówił, aby nie dokonywać samych tylko zmian personalnych.
Zwykle przed wyborami  następuje wysyp kandydatów na radnych a wraz z nimi obfitość obietnic, deklaracji i zobowiązań. Ordynacja wyborcza, opracowana przez znanego posła i niestety powszechnie zaakceptowana i wdrożona na szczeblu lokalnym, wymaga teraz pełnego zaangażowania członków partii, ich rodzin i znajomych, tak aby lista kandydatów była zapełniona. Znalezienie kilkadziesiąt osób w mieście dla największych partii to, chciałoby się powiedzieć, bułka z masłem, ważne jest, aby w dniu ostatecznym każdy uwidoczniony na liście zebrał po parędziesiąt krzyżyków, bo, jak mówi przysłowie, ziarnko do ziarnka aż zbierze się miarka. Nie jest tajemnicą, że ta miarka zbierana jest dla liderów listy w danym okręgu wyborczym. Pokusiłem się o analizę przepływu kandydatów z trzech partii w latach 2010 – 2014 w okręgu 5. taki nazwijmy to - name flow, który pomoże mi odpowiedzieć na pytanie: czy mogę liczyć na cykliczny wybór konkretnej osoby a nie partii. Fluktuacja nazwisk kandydatów na listach komitetów partyjnych zmusza nas, wyborców do oddania głosu raczej na partię a nie na konkretną osobę. Dzięki Bogu mamy wybór w postaci komitetów obywatelskich. Do jednego z nich (EKO) przeszli po jednym kandydacie z PiS i PO. Niewątpliwie w przeciwieństwie do niektórych nie bali się tego zrobić, gdyż jak oświadczył swego czasu jeden z nich, on nie bał się, bo jego zatrudnienie nie jest uzależnione od powiązań czy sympatii partyjnych.
Obietnice wyborcze owocują gruszkami na wierzbie
Całe szczęście, że obietnice wyborcze, te kosztowne i te naciągane kiedy opadnie kurz elekcyjny zwykle nie są dotrzymywane. Inaczej po wywiązaniu się z danych promes, jak mawiał kultowy klasyk z Białegostoku,  nie byłoby niczego. Jednak festiwal rozdawnictwa naszych pieniędzy trwa, a porównanie budżetu gminy z budżetem domowym wydaje się zajęciem bardzo abstrakcyjnym, ale tylko do momentu realnego zajęcia konta gminy przez komornika, o czym mogli się przekonać mieszkańcy jednej z gmin. Tymczasem pomysłów w jaki sposób wydać pieniądze, z nowej perspektywy zadłuża… tzn. finansowania przybywa. Wiadomym jest, że nie jest sztuką zdobycie władzy, a nawet jej utrzymanie, ale sztuką jest realizacja swoich planów, to jednak mam obawy czy wybierana do tej pory elita podołałaby nowemu zadaniu  - nie wydawaniu cudzych pieniędzy na cudze potrzeby takich jak zimne termy , ale pozyskaniu pieniędzy dla miasta. W czerwcu pisałem o koncepcji połączenia gminy i miasta, a co za tym idzie możliwości pozyskania ekstra funduszy dla nowej jednostki samorządowej. EKO poszło o krok dalej i zaproponowało stworzenie aglomeracji elbląskiej. Pomysł wydaje się bardzo ambitny jednakże zastanawiam się, który z obecnych rajców jest w stanie skutecznie przekonać  mieszkańców gmin, negocjować z samorządami, nie mówiąc już o wojewodzie czy dyrektorze ministerialnego departamentu?  Raczej stawiałbym na umiejętność radnych w pisaniu kwiecistych uzasadnień interpelacji dot. remontu chodników czy budowy parkingu a w ostateczności zgłoszeniu jako zadania  do Budżetu Obywatelskiego, a nie na skuteczną walka o izbą dziecka, dyspozytornię czy ewentualne mediacje ws. scalenia gmin. 
Jak Kania dżdżu …
Elblążanom odebrano realną możliwość wyboru konkretnych ludzi a pozostawiono plebiscyt popularności partii, który powoduje selekcję ludzi według klucza partyjnego. Serwowane pomysły na uzdrowienie lokalnej gospodarki są w całym kraju podobne – inwestor z teczką pieniędzy, a jak znajdzie się taki to władza będzie wiedziała jak wydać nasze pieniądze. Moim zdaniem potrzebujemy prawdziwych elit, które wiedzą jak pracować dla dobra wspólnego nie dbając o diety, przydział służbowych limuzyn czy instrukcje wodza partii ws. głosowania. Mając na uwadze zasadę cybernetyki, mówiącą, że nie możemy oczekiwać innego rozwiązania problemu wybierając wciąż te same metody życzę nam wszystkim, aby każdy wyborca znalazł kandydata z takiej elity.

Dodaj nowy komentarz:

Nie ma jeszcze komentarzy... Bądź pierwszy !!!

O mnie

Przeczytaj więcej  

Kontakt

 jacekzbrzezny@gmail.com

http://www.facebook.com/jacek.zbrzezny

Tego bloga

Odwiedziło: 1127111 osób

Skomentowało: 125 osób

Ostatnie posty


Archiwum

Grudzień 2014 (1)

Październik 2014 (1)

Wrzesień 2014 (1)

Sierpień 2014 (1)

Czerwiec 2014 (3)

Maj 2014 (2)

Marzec 2014 (1)

Luty 2014 (2)

Styczeń 2014 (1)

Grudzień 2013 (2)

Październik 2013 (2)

Wrzesień 2013 (2)

Sierpień 2013 (2)

Lipiec 2013 (2)

Czerwiec 2013 (1)

Maj 2013 (2)

Kwiecień 2013 (4)

Marzec 2013 (3)

Luty 2013 (1)

Styczeń 2013 (1)

Październik 2011 (1)

Wrzesień 2011 (5)

Sierpień 2011 (2)

Lipiec 2011 (5)

Czerwiec 2011 (3)

Maj 2011 (5)

Kwiecień 2011 (7)

Marzec 2011 (3)

Luty 2011 (3)

Styczeń 2011 (7)

Grudzień 2010 (5)

Listopad 2010 (13)

Październik 2010 (9)

Edycja

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u