Dziś jest: Poniedziałek, 27 Września 2021 r.
Elbląski Komitet Obywatelski » strona główna » aktualnosci » Nasz program

AKTUALNOŚCI

WYBORY

BAROMETR AKTYWNOŚCI RADNYCH

OSTATNIE WPISY NA BLOGACH

DOKUMENTY

CZYTELNIA

STANOWISKA

Nasz program

Dodano: 2013-06-04, 19:39 | Odsłon: 7834

WYBORY SAMORZĄDOWE 2013
– najważniejsze tezy programowe Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego

Przyśpieszone wybory samorządowe w Elblągu oznaczają, że najbliższa kadencja wybranych władz będzie trwać zaledwie ponad rok. To zbyt krótka perspektywa dla kreowania rozwoju miasta, dlatego nasze propozycje sięgają co najmniej kolejnej kadencji władz samorządowych.
W najbliższym czasie należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo budżetowe miasta,  bo najważniejsza jest odpowiedzialność za Elbląg i jego finanse. Zgodnie z naszą specyfiką
będziemy kontynuować działania obywatelskie, które zaprezentowaliśmy w kampanii w 2010 roku (tzw. Pakiet Uchwał Obywatelskich). Dostrzegamy, że nasze postulaty uzyskują akceptację innych komitetów, co oznacza, że wybrana przez nas droga jest właściwa, a z referendum płynie oczywista nauka – nie należy lekceważyć udziału mieszkańców we współzarządzaniu miastem.
Najbliższy rok należy poświęcić na przygotowanie i przedyskutowanie najważniejszych projektów, aby uzyskać porozumienie radnych w kluczowych sprawach. Jesteśmy ludźmi kompromisu i dialogu, wiemy jednocześnie, że są sprawy, których nie załatwi się szybko, gdyż wymagają one czasu. Elbląski Komitet Obywatelski to odpowiedzialność.

1.    Dokonamy zasadniczego przeglądu budżetu miasta, aby sprawdzić stan finansów, poziom zadłużenia i zapewnić bezpieczeństwo finansowe (płatności, wypłaty itp).
2.    Zorganizujemy debatę, na której omówione zostaną przyczyny odwołania Prezydenta i Rady Miejskiej i podjęte zostaną działania naprawcze.
3.    Opowiadamy się za dokończeniem kluczowych inwestycji miejskich, jednak w przyszłości stawiając wyłącznie na inwestycje rozwojowe, które przysporzą miejsc pracy i pozwolą na rozwój miasta.
4.    Opowiadamy się za realizacją kompleksu sportowo-kulturalnego przy ul. Agrykola.
5.    Jednym z priorytetów jest zakończenie tworzenia Strategii rozwoju Elbląga 2020+, bo to stanowi o możliwości pozyskania środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Strategia musi być tworzona z szerokim udziałem mieszkańców.
6.    Dokonamy reformy działania Rady Miejskiej. Rada musi się otworzyć i zdecydowanie zmienić styl pracy - ma być kreatywnym, wymagającym partnerem prezydenta, skutecznie wpływającym na rozwój miasta i pracę samorządu. Ma być miejscem debaty i dialogu.
7.    Będziemy kontynuować pracę nad Pakietem Uchwał Obywatelskich: Radami Dzielnic, inicjatywą lokalną, obywatelską inicjatywą uchwałodawczą, konsultacjami społecznymi, tworzeniem sieci Klubów Seniorów i Klubów Młodzieżowych itd. Będziemy doskonalić i rozwijać budżet obywatelski.

Swoje strategiczne działania opieramy na programie wyborczym z roku 2010, wkrótce rozpoczniemy prace na programem na lata 2014-2018.
Program kandydata na prezydenta Cezarego Balbuzy jest integralną częścią naszego programu - kliknij
 

Strona główna | O nas | Członkowie | Jak przystąpić | Galeria | Linki | Mapa serwisu | Kontakt stat4u